Для чого потрібні консистентні мастила
Перед тим як розповісти для чого потрібні консистентні мастила й куди треба їх пхати у вашій зброї, почнемо з термінології. Уже, імовірно, знайома вам абревіатура "CLP" може називатися українською як універсальне мастило/масло/олива/змазка. Але в той же час зустрічаються і різні переклади англійському "Grease" - консистентне мастило / мастило / змазка, що дуже заплутує. Дискутувати про правильність єдиного варіанту будемо потім, а зараз маємо те, що маємо. Тому наступна частина посту буде з використанням “змазка” - консистентне мастило/змазка, “масло” - рідке мастило/змазка/олива.
Змазка та масло не взаємозамінні! Змазку використовують, коли використовувати масло непрактично чи незручно. Вибір змазки для конкретного застосування визначається узгодженням конструкції обладнання та умов експлуатації з бажаними характеристиками змазки.
Змазка зазвичай використовується для:-
Механізми, які працюють з перервами або знаходяться на зберіганні протягом тривалого періоду часу. Оскільки змазка залишається на місці, може миттєво утворитися мастильна плівка.
-
Елементи, які важкодоступні для частого змащування. Високоякісні змазки можуть змащувати ізольовані або відносно недоступні компоненти протягом тривалого часу без частого поповнення.
-
Механізми, що працюють в екстремальних умовах, таких як високі температури та тиск, ударні навантаження або низька швидкість під великим навантаженням. За таких обставин змазка створює більш товсті плівкові подушки, необхідні для захисту та належного змащування, тоді як масляні плівки можуть бути надто тонкими та можуть розірватися.
-
Зношені компоненти. Змазка зберігає більш товсті плівки в щілинах, збільшених через знос, і може продовжити термін служби зношених деталей, які раніше змащувалися маслом.
-
Функціонує як герметик для мінімізації витоку та запобігання забрудненням. Завдяки своїй консистенції змазка діє як герметик для запобігання витоку масла, а також запобігає проникненню корозійних забруднень і сторонніх матеріалів. Це також працює, щоб зберегти пошкоджені ущільнення ефективними (тоді як масло просто просочиться).
-
Легше утримувати, ніж масло. Щоб досягти аналогічних протизносних характеристик маслу, доведеться ускладнювати конструкцію зброї, щоб додати елементи утримання, що збільшить її вартість.
-
Утримує тверді мастильні матеріали в суспензії. Тверді мастильні матеріали дрібного помелу, такі як дисульфід молібдену і графіт, змішуються зі змазкою при високій температурі або в умовах надзвичайно високого тиску. Змазка утримує тверді речовини в суспензії, тоді як тверді частки осідають з масел.
-
Кількість змазки в процесі експлуатації не потрібно контролювати чи перевіряти.
Уніфікувати всі види стрілецького озброєння ми не можемо, тому розглянемо температурне зонування на прикладі платформи AR-15.
Кількісною характеристикою нагріву внутрішніх поверхонь вашого карабіну може бути так звана "температура передчасного пострілу” (“cook-off temperature”). Це температура в патроннику, за якої патрон сам вистрілює, без додаткового удару по капсулю. Для калібру 7.62 ця температура максимально буде дорівнювати 170 °C.
Очевидно, що в стволі температура буде значно вищою (870 °C температура повного знищення ствола M4) і зменшуватиметься в сторону затвору. З цього можна зробити висновок, що вже за декілька міліметрів шару металу затвору температура буде нижчою 170 °C, хоча й цієї цифри на M4 досягти дуже важко. Залежно від умови, на це може знадобитись від 300 до 450 набоїв, хоча ризик починає з’являтися зі 120 набоїв, як заявляє компанія Colt.
Нижче у статті наведені криві зміни температури капсуля та ствола в часі. За відрізок часу патрон розігрівається до температури самозаймання пороху, тобто самовільного пострілу. Чим вища температура патронника, тим менший цей час стаття тут.
Тепер ми умовно розділимо карабін на дві частини: гарячу й холодну. До гарячої частини віднесемо патронник, ствол, система відводу порохових газів, дульне гальмо. До холодної - решту, що стоїть за площиною дзеркала затвору.
Таким чином ми отримуємо верхній ліміт діапазону експлуатації “холодної” частини нашого карабіну. Нижній ліміт в прогнозі погоди самі дізнаєтесь. Саме ця частина може бути придатною до використання змазок, гаряча частина ж повинна бути покрита виключно універсальним мастилом для мінімінізацізії нагароутворення, якого не уникнути.
Що й куди мазатиТепер, коли ми маємо робочий діапазон температур, ми можемо обрати в магазині змазку, виробник якої гарантує стабільність роботи в цих температурах.
Виходячи з попередніх частин посту, робимо висновок, що змазку є сенс наносити на наступні місця:
- Затворна рама (Bolt carrier). Найбільше навантаження припадає на нижні й бокові направляючі.
- Ручка відведення затвору(Charging handle). Через велику площу контакту та імовірність потрапляння забруднень є ризик “заїдань”. Змазка ідеально підійде для герметизації таких стиків.
- Осі УСМ (Hammer and trigger pins). Єдина деталь ударно-спускового механізму, де присутнє регулярне навантаження й обмежений доступ.
- Ударник (Firing pin). Деталь має достатньо велику площу тертя, хоча й відцентрована. Змазка запобігає зносу та герметизує краще за масло.
- Палець затворної рами (Cam pin). Присутнє невелике тертя як зовні, так і від ударника. Змазка буде краще ізолювати щілини від забруднень й запобігати “заїданням”.
- Важіль перевідника вогню (Safety selector lever). Деталь рухома, хоч і без великих навантажень. Змазка буде залишатися там довше за масло.
- Різноманітні штифти. Зазвичай ці елементи нерухомі та без тертя. Використовуючи змазку, ви зможете рідше проводити повну розбірку та догляд.
Перед нанесенням змазки на металеві поверхні зброї, обов’язково переконайтесь, що всі поверхні були зачищені, знежирені й покриті універсальним мастилом. Ваша зброя повинна бути не тільки змащена, а й добре захищена. Як не дивно, це не очевидно для багатьох власників зброї.
Не сприймайте цю публікацію як рекомендацію. Ми ставимо за мету поділитись логікою застосувань такого класу мастильних матеріалів у досить складних механізмах. Ваші умови й можливості завжди будуть унікальні.
Хай стрільба йде як по маслу!